Zelený čaj versus káva

Zelený čaj alebo káva. Večný boj dvoch táborov, o ktorých sa napísalo už veľa. Čo je teda pre naše telo prospešnejšie? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Ešte kávičku poprosím

O káve sa hovorí ako o návykovej látke, ale čo v dnešnej dobe nie je? Len si spomeňte na mobil v ruke, alebo čokoládu a čipsy pri telke. Káva má úžasnú vôňu a chuť, a obsahuje viac kofeínu ako zelený čaj. Avšak, čo možno neviete, káva obsahuje aj iné zdraviu prospešné látky:

  • antioxidanty bojujúce proti voľným radikálom,
  • draslík, horčík, a niacín.

Odporúčanie znie: piť maximálne 5 šálkov kávy denne a nezabúdajte ani na dostatočný príjem vody. Odborníci skúmajúci účinky kávy však doteraz nedokázali jej priaznivé účinky na naše zdravie vyvrátiť ale ani potvrdiť. Avšak prikláňajú sa k názoru, že pitie kávy pomáha pri prevencii vzniku kardiovaskulárnych chorôb, neuro-degeneratívnych ochorení, Alzheimera, či demencie.

Ak trpíte vysokým tlakom, dávajte si pozor, pretože káva tlak zvyšuje.

Jeden zelený čajík a raw koláčik

So zeleným čajom je to podobné ako s kávou. Výsledky štúdií sa nedajú považovať za finálne. Napriek tomu sa odborníci zhodujú, že pravidelné pitie zeleného čaju má na naše zdravie pozitívny vplyv. Pomáha napríklad:

  • obsahuje antioxidanty podobne ako káva,
  • pomáha predchádzať rôznym typom rakoviny, srdcovým chorobám, a degeneratívnym poruchám mozgu,
  • urýchľuje spaľovanie tukov, teda pri chudnutí je účinnejší ako káva,
  • ženám pomáha posilňovať kosti a teda predchádzať vzniku osteoporózy.

Čo možno neviete, zelený čaj obsahuje aj fluorid, teda v istej miere chráni naše zuby.

Čo je teda lepšie? Zelený čaj alebo káva?

Na záver si teda všetko zhrňme. Káva aj zelený čaj obsahujú kofeín, a pri zvýšenej konzumácii vám môže začať búšiť srdce, budete podráždení, objaví sa nespavosť, a môžete mať zvýšený cholesterol a tlak.

Naše odporúčanie znie, že ak máte radi kávu, tak ju pite. Ak preferujete zelený čaj, doprajte si ho aj naďalej. Avšak majte na pamäti, že oba nápoje sú najlepšie čisté, teda bez veľkého množstva cukru a smotany.

Takže čo to bude dnes? Kávička alebo čajík?

Predchádzajúci článok
Dva jednoduché jesenné nápoje, ktoré podporia vašu imunitu
Nasledujúci článok
Zoznámte sa… toto je náš nový online obchod