9 tipov ako vypočítať potrebné množstvo jedla nielen na oslavu

Neviete aké množstvo jedla máte objednať na vašu oslavu, aby sa všetko zjedlo, ale aj aby nebolo málo? Tento článok obsahuje 9 tipov na výpočet pohostenia. Dozviete sa, čo všetko treba pri plánovaní množstva jedla zvážiť, aby ste mali o jeden stres v živote menej.

1. V akú dennú dobu sa akcia koná?

Prvá dôležitá informácia je, v akú dennú hodinu sa oslava koná. Ak sa akcia koná pred jedlom, hostia prídu pravdepodobne hladní, aby sa na akcii naobedovali alebo navečerali. Avšak, ak akcia začína až po večeri, hostia s veľkou pravdepodobnosťou zjedia menej.

2. V ktorom ročnom období sa event koná?

Ročné obdobie má tiež vplyv na to, čo hostia budú chcieť jesť. Studené, osviežujúce pokrmy sa hodia na letné mesiace a naopak horúce, slané jedlá zohrejú počas zimného obdobia.

3. Ako dlho bude akcia trvať?

Pre dlhšie eventy, kedy sa ľudia zabávajú neskoro do noci, je potrebné objednať viac jedla a pitia. O príkladoch budeme ešte hovoriť.

4. Čo plánujete servírovať?

Ide o firemnú večeru s hlavným jedlom, alebo oslavu s tortou a jednohubkami? Zvyčajne, ak sa podáva hlavné jedlo, bude stačiť menej jednohubiek. Pri akciách, kde sa prevažne stojí, je lepšie podávať len chuťovky a jednohubky.

5. Kto príde?

Pozvali ste aj uja Ondra, ktorý zje všetko čo nie je schované? Tak budete potrebovať viac jedla. Alebo prídu kamošky, z ktorých je polovica na diéte, jedna má intoleranciu na laktózu, a ďalšia je vegánka? Budete musieť pokryť aj takéto špeciálne potreby. Vo všeobecnosti platí, že skupina žien zje zvyčajne menej ako skupina mužov.

6. Aký typ akcie organizujete?

Hostia zjedia menej na formálnej akcii ako na detskej párty. Ak je to akcia, na ktorú ľudia voľne prichádzajú a odchádzajú (napríklad prezentácia s pohostením), nie každý bude jesť.

7. Bude sa podávať aj hlavné jedlo alebo len chuťovky?

Ak podávate aj hlavné jedlo, odporúčame 3 chuťovky na osobu na 1 hodinu. Ak plánujete podávať len chuťovky, počítajte 6 kusov alebo 1-2 obložené chlebíky a cca 300g prílohy/šalátu na osobu na 1 hodinu.

8. Koľko treba nápojov?

Množstvo jedla sme už teda prebrali, ale čo nápoje? Jeden hosť v priemere vypije 2 alkoholické nápoje počas prvej hodiny a 1 nápoj v každej ďalšej. A nezabudnite na abstinentov. Pre 25 hostí môžete počítať s 9 fľašami vína, 60 fľaškami piva a 3 fľaškami tvrdého. Pre 100 ľudí počítajte 20x 2-litrových fľašiek s vodou alebo iným nealkoholickým nápojom.

9. Torta alebo zákusky?

Niekto si dá dva kúsky a niekto si nedá zákusok vôbec. Ale vždy je lepšie mať nejakú rezervu, nie? Napríklad, pre oslavu s 30 hosťami počítajte 3×12, teda 36 zákuskov. Ak podávate aj tortu, bude stačiť 1 zákusok na osobu, inak počítajte s 1-2 zákuskami. Vezmite do úvahy aj zloženie zákuskov a vybalancujte ich ovocným šalátom.

Budete podávať aj iné jedlo okrem dezertov? Ľudia už nebudú mať chuť na dezert alebo miesto v žalúdku po 3-chodovom jedle. Ak podávate len jednohubky a koláče, určite sa zákuskov zje viac.

Príklad – Rodinný obed s oslavou

Nasledujúce hodnoty sú iba orientačné. Vždy s vami prekonzultujeme potrebné množstvo jedla v závislosti na faktoroch popísaných vyššie.

  • Predkrmy: 6 kúskov na osobu (12 kusov, ak by ste nepodávali hlavné jedlo)
  • Hlavný chod: 1+0,5 porcie na osobu
  • Prílohy: cca 300g na osobu
  • Obložené misy a šaláty: 1 veľká misa na 10 hostí
  • Dip / Dressing: 220g pre 10 osôb
  • Pochutiny (chipsy, oriešky a podobne): 1 balenie na 10 hostí
  • Koláč / Torta: 1 kus (priemer torty 40 centimetrov) pre 10 hostí
  • Zákusky: 1-2 zákusky na osobu
  • Zmrzlina: 2 kopčeky na osobu
Predchádzajúci článok
11 rád ako zorganizovať úspešnú oslavu
Nasledujúci článok
6 pohotovostných receptov z 3 a menej surovín nielen pre ľudí v karanténe